Resedagbok
GREKLAND 19 maj – 15 juni
Den 19.5 anlände Stanley till Cleopatra marina tillsammans med Annas pojkvän Robert som bestämde sig 2 dagar innan att följa med. Vi gjorde i ordning båten för sjösättning som skulle ske måndagen den 23 juni 2005. På söndagen smorde Stanley kulventilerna och upptäckte då att avloppsventilen för toaletten var omöjlig att stänga. Tekniker på Cleopatra bytte till en ny mycket proffsigt och till ett mycket bra pris.
Vi har nu legat 2 vintrar på Cleopatra och har mycket goda erfarenheter. Proffsigt och vänligt bemötande. En relativt välsorterad båtshop, om de inte har vad man behöver tar de snabbt hem det. Båtarna ligger i gedigna stålvaggor och upptagning och sjösättning sker lugnt och sansat. Toaletter och duschar är mycket fräscha. Bevakning 24 timmar om dygnet. Under vintrarna har vi haft mailkontakt och fått svar mycket snabbt. Bredvid marinan ligger en taverna med mycket bra mat. 2 gånger om dagen är det gratis biltransport in till Preveza. Som medlem i SXK Medelhavsseglare har vi 10% rabatt på upptagning, vinterförvaring och sjösättning. Vi kan starkt rekommendera att lämna båten på Cleopatra.
På tisdagen sjösatte vi och gick in till Preveza och lade oss utanpå den svenska båten Linnea af Åhus. Lite småpyssel med båten och en del slappa tillsammans med Robert som reste hem på torsdagen. Fick segel och bomkapell levererade kommande fredag efter översyn och reparation över vintern. Lyckades också efter många om och men få reservgasolflaskan fylld. Den 2.6 kom Margareta ner och hade fått tid hos tandläkaren på fredagen efter tips från våra danska vänner Ellen och Jens. Proffsigt jobb för c:a 30% av priset hemma.
2 juni 0400 klev M upp ur sängen hemma i Täby för att kl 0500 bli skjutsad ut till Arlanda. Det hade varit markfrost under natten!! och det var bara 1 gr varmt – 2 juni!!!!! Landade i Preveza vid lunchtid, ca 25 gr varmare än hemma. Skulle ta taxi in till Preveza men det var ingen som ville köra dit så vi var 3 stycken som stod där med långnäsa. Det är nämligen så att Prevezataxibilarna får inte åka genom tunneln till flygplatsen för att få körningar utan att vara förbeställda så det var bara Levkastaxi där. Bo på Linnea ringde då efter en taxi från Preveza som hämtade oss och det svenska paret från Hudik blev så glada att de stod för hela taxiresan. Det blev många glada återseenden i Preveza.
3 juni Fint väder. Tandläkarbesök. Jag hade tappat flisor ur två framtänder och hade en lagning som var på upphällningen så för €80 fick jag allt det åtgärdat på ett mycket proffsigt och snyggt sätt. På eftermiddagen fick Ellen och jag skjuts till Champion för bunkring.
4 juni Lämnade Preveza för att ta oss till Meganisi via Levkaskanalen. Satte segel (genuan) efter kanalen och seglade till Spigliaviken på Meganisi. Fint väder men lite för lite vind. Kom fram och la oss vid pontonbrygga med både el och vatten. Gratis men då vill de att man äter på restaurangen.
5-7 juni. Kvar i Spiglia. Promenerade till byn Spartachori högt ovanför viken, en riktigt genuin grekisk by. Tog en ouzo på en bar och där träffade vi en gamman farbror, 97 år, som var helt otrolig. Jätteglimten i ögat och helt klar. Han sa att det berodde på att han drack Fanta. Har tagit det första doppet för i år. 24 gr i vattnet, jätteskönt. Kändes lite konstigt att komma från frost till 24 gr i vattnet.
7 juni seglade vi vidare mot Vlihoviken på Levkas, seglade och seglade förresten, motrade, det var bara 5 nm. Ellen och Jens gick tillbaka till Preveza för Ellen skulle få en krona på en tand och sedan ska de långsamt ta sig mot Danmark (under 2-3 år). I Vliho träffade vi våra holländska vänner Lilian och Roel på Beluga (träffade dem i Brindisi, Italien förra året).
8 juni Skulle in till Nidri för att fylla på kontankort till mobilen och handla lite och sedan skulle vi segla tillsamans med Beluga till någonstans. Det varnades dock för kuling så vi gick tillbaka in till Vlihoviken där det är kanonankarfäste för att stanna till nästa dag. Det blåste knappt på hela dagen, typiskt, men vid 23-tiden på kvällen kom blåsten och det blåste upp till 13 m/sek under natten, men med det ankarfästet kunde man faktiskt sova gott.
9 juni Lämnade Vliho och satte segel för att segla till Astakos på det grekiska fastlandet. Blåste mer och mer under dagen och vi hade undanvindar så det gick som tåget. Väl framme så funderade vi hur det skulle gå att lägga till vid stadskajen för det blåste 11 m/sek men det var tydligen bara fallvindar för när vi gick in bakom piren och in mot kajen blåste det bara 4 m/sek så det gick galant. Astakos är absolut ingen turiststad vilket vi tycker är toppen. På kvällen gick vi till en bar och Stanley tog en ouzu och jag en frappe (vilket är kallt kaffe med is och skummad mjölk (om man vill). Vi betalade bara €2.30 för detta och det är det minsta vi betalat. Dessutom var det den godaste frappen jag druckit.
10-12 juni Lämnade Astakos för att ta oss vidare in mot Korintkanalen. Dålig vind gjorde att det blev motorgång hela vägen till Missalonghi, 32 nm. In till Missalonghi är det en grävd kanal och väl inne så skulle det enligt piloten vara en marina på vänster hand. Men som på så många andra ställen så är den inte färdigställd. Kajen är klar och pontonbryggorna ligger väl förtöjda ute i viken. Så inget vatten och ingen el men gratis ligger vi långsides vid kajen och det är 10 minuters cykelfärd in till stan som är helmysig, så här blev vi 3 nätter. Lördag, marknadsdag med mycket folk och kommers men inte heller här är det turistiskt utan genuint grekiskt – härligt! Har sett en vattensköldpadda simma omkring här varje dag och 2 delfiner innan vi kom in hit till M. I morgon måndag seglar vi vidare mot Trizonia, en liten ö i Korintbukten.